Strona główna > Blog > Paul Pogba najdroższym piłkarzem na świecie

Paul Pogba najdroższym piłkarzem na świecie

Rafał Bednarz | środa, 10 sierpnia 2016

Manchester wykosztował się bijąc rekordowy zakup Bale’a przez Real Madryt. Czy Francuz jest wart takich pieniędzy?

Manchester United zapłacił Juventusowi 105 mln euro. Kwota ta może wzrosnąć o kolejne 5 milionów po spełnieniu dodatkowych warunków. Nie tylko jest to najdroższy transfer w historii piłki nożnej, ale też pierwszy, którego kwota przekroczyła sumę 100 milionów euro. To jest największy hit tego lata na rynku transferowym.

Warto przyjrzeć jak zmieniały się kolejne rekordy transferowe. Transfer Pogby poprawił rekord Garetha Bale’a (2013) po trzech latach. Walijczyk pobił rekord Ronaldo (2009) po czterech latach, a ten był droższy aż po ośmiu latach od Zidane’a (2001). Wcześniej rekordy transferowe były poprawiane co roku (od 1996 do 2000). Czasem więcej niż raz w ciągu roku. Podobnie było cztery lata wcześniej.

Wracając do pytania postawionego na początku tego wpisu: czy warto było zapłacić takie pieniądze za takiego piłkarza? Każdy futbolista jest wart tyle, ile dany klub jest skłonny za niego zapłacić. Kluby angielskie, dzięki swojej potędze biznesowej bardzo mocno odjechały inny rozgrywkom jeśli chodzi o wielkość przychodów. Głównie dzięki ostatniej umowie telewizyjnej (Sky Sports i BT Sport będą płacić 1,7 mld funtów rocznie przez trzy lata) ta różnica nie zostanie w najbliższej przyszłości zniwelowana przez którąś z innych topowych lig. Dlatego też Manchester musiał zapłać dużo, bo dużo ma i Juventus tę sytuację wykorzystał. Jeśli Manchester przy wydatnym wkładzie Paula wróci do walki o tytuł Premier League i znowu zaistnieje w Lidze Mistrzów to nikt nie będzie wypominał Czerwonym Diabłom, że tyle wydali na jednego piłkarza i transfer będzie oceniony jako udany.

Zazwyczaj rekordy transferowe były ustanawiane przez najlepszych ofensywnych piłkarzy dostępnych na rynku. Śmiem twierdzić, że gdyby United chcieli kupić Messiego, Neymara, Suareza, Bale’a, Lewandowskiego czy Griezmanna, i ich kluby byłyby skłonne ich sprzedać, to kwota odstępnego byłaby znacznie wyższa niż w przypadku sprzedaży Pogby. Francuz nie nie gra na wyjątkowo ofensywnej pozycji, stąd nie jest zaliczany do najlepszych futbolistów na ziemi i kwota tylko nieznacznie przekroczyła rekord Garetha Bale’a (o 5 milionów euro, a więc ok. 5% więcej niż suma wydana na Walijczyka). Kolejnego rekordu spodziewałbym się szybciej niż może się wydawać, bo w Premier League są teraz naprawde wielkie pieniądze. Czy będzie to niepobity przez następne kilka lat transfer czołowego napastnika, czy tylko minimalna korekta aktualnego rekordu?

Zobacz też:
Paul Pogba
Manchester United (Manchester United Football Club)
Juventus Turyn (Juventus Football Club)

Tagi: juventus turyn manchester united paul pogba | wszystkie

Główny obrazek: Paul Pogba odchodzi do Manchesteru United. (Xavier NALTCHAYAN)

Komentarze

comments powered by Disqus

Najnowsze wpisy

(+ 50 nowszych)

6 kwietnia 2017 (czwartek)