Strona główna > Blog > Mundial w Rosji startuje!

Mundial w Rosji startuje!

Rafał Bednarz | czwartek, 14 czerwca 2018

Największa impreza piłkarska świata to ogromne pieniądze.

Mistrzostwa świata w Rosji to jeden z najdroższych turniejów w historii. Rosjanie wydali 700 miliardów rubli (ponad 11 mld dolarów, wg innych danych kwota ta wyniosła 12 mld i może jeszcze wzrosnąć) na inwestycje związane z organizacją turnieju. Duża część tej kwoty poszła na budowę nowych stadionów lub przebudowę istniejących - na czele z monumentalnym Stadionem Kriestowskij za blisko 1,5 mld dolarów.

FIFA - Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej - dzięki organizacji turnieju, a przede wszystkim licznym umowom sponsorskim, sprzedaży biletów i praw telewizyjnych zarobi w roku 2018 blisko 4 miliardy dolarów. Trzeba o tym wyraźnie wspomnieć, to FIFA jest faktycznym organizatorem turnieju. Kraj będący gospodarzem, czyli Rosja, udziela swojej infrastruktury, głównie stadionów, ale nie czerpie bezpośrednich korzyści.

Za udział w turnieju 32 reprezentacje otrzymają łącznie 400 milionów dolarów. Zwycięzca – 38 mln, wicemistrz – 28 mln, trzecia i czwarta drużyna – odpowiednio 24 i 22 mln. Udział w ćwierćfinale (i odpadnięcie) da 16 mln USD, w 1/8 – 12 mln. Pożegnanie się z mundialem już po fazie grupowej nie będzie takie tragiczne – z finansowego punktu widzenia. 8 mln dolarów to kwota gwarantowana dla każdej reprezentacji.

Tuż przed początkiem turnieju FIFA ogłosiła, że mistrzostwa świata w roku 2026 odbędą się w USA, Kanadzie i Meksyku - po raz pierwszy w trzech państwach. Będzie to też pierwszy mundial z aż 48 uczestnikami. Cztery lata wcześniej mistrzostwa mają odbyć się w Katarze.

Zobacz też:
Mundial 2018
Stadion Kriestowskij, Sankt Petersburg
Rosja

Tagi: fifa mistrzostwa świata mundial 2018 rosja stadion kriestowskij | wszystkie

Główny obrazek: W Moskwie mecze będą rozgrywane na dwóch stadionach. (Anton Zelenov)

Komentarze

comments powered by Disqus

Najnowsze wpisy

(+ 10 nowszych)

12 grudnia 2018 (środa)